Urbanizarea – provocarea viitorului

Desen realizat de Guțanu Florentina

Urbanizarea este un proces ireversibil, expresie a evoluției societății umane, având adânci implicații sociale, economice și ecologice asupra mediului terestru. Urbanizare înseamnă nu doar schimbarea structurii și funcționalității așezărilor umane, ci și modificări fundamentale în ceea ce privește comportamentul uman, stilul de viață, atitudinea față de natură, față de semeni. Urbanizarea ne provoacă să adoptăm o filozofie a vieții total diferită de cea a părinților sau bunicilor noștri „de la țară“.

Astăzi, 8 noiembrie 2019, se împlinesc 70 de ani de când este celebrată Ziua internațională a zonelor urbane sau Ziua mondială a urbanismului. În cinstea acestui eveniment, am decis să realizăm un proiect de o zi dedicat orașelor și orășenilor.

Prin intermediul acestui proiect am încercat să răspundem la unele întrebări:

• Cine și, mai ales, ce suntem noi, orășenii? Suntem rezultatul unei societăți consumatoriste, rotițele unui aparat socio-economic de producție, sau suntem consecința firească a evoluției tehnologice a omenirii? Sau suntem și una și alta și chiar mai mult decât atât?
  • Ne place sau nu ceea ce suntem? Ce avantaje și ce neajunsuri are acest mediu urban și ce putem face noi pentru acesta?
  • Ce presupune diversitatea urbană? Ce ne deosebește, ce ne apropie?

EU SUNT GEEA!

Foto: Voinea Dumitru

Ziua Pământului a fost sărbătorită pentru prima oară în anul 1970, la inițiativa senatorului american Gaylord Nelson, dar a luat amploare la nivel internațional începând cu anii ʽ90. Începând cu 2009, a fost inclusă pe lista zilelor oficiale celebrate de ONU.

Ziua internațională a Mamei Pământ este sărbătorită pentru a reaminti fiecăruia dintre noi că Terra și ecosistemele sale ne oferă viață și susținere.

Pasărea măiastră

Desen realizat de Negruț Beatrice

Concursul fotografic „Pasărea măiastră“ a atras concurenți la ambele categorii de vârstă:

a) la grupa de vârstă 12-14 ani s-au înscris 18 concurenți de la Școala Gimnazială „Șt. O. Iosif“ Tecuci, Școala Gimnazială „Dimitrie Sturdza“ Tecuci, Școala Gimnazială nr. 1 Munteni, Școala Gimnazială nr. 1 Drăgănești, Școala Gimnazială nr. 1 Malu Alb și Colegiul Național „Calistrat Hogaș“ Tecuci;

b) la grupa de vârstă 15-19 ani s-au înscris 16 concurenți de la Colegiul Național de Agricultură și Economie Tecuci, Colegiul Național „Calistrat Hogaș“ Tecuci și Colegiul Național „Spiru Haret“ Tecuci.

Scopul principal al acestui concurs a fost dezvoltarea, în rândul tinerilor din zona Tecuciului, a competențelor de artă fotografică și sensibilizarea opiniei publice în privința populației ornitologice din regiunea noastră;

Pădurile și educația – Învățați să iubiți pădurile

Ziua pădurii 2019

Sursa imaginii: http://www.un.org

Veniţi, ai codrilor prieteni,

Veniţi la ei, cu suflet viu,

Veniţi cât brazii mai au cetini,

Veniţi cât nu e prea târziu!

Pădurea e izvor de viaţă

Şi-n ea strămoşii-au mers mereu

Ca-ntr-o biserică măreaţă,

În care cântă Dumnezeu!

autor: Vasile Militaru/ Ne cheamă pădurea

La mulți ani, pădure dragă! Astăzi este ziua ta!

Prin declararea, pe data de 21 martie, a Zilei internaționale a pădurii, Organizația Națiunilor Unite urmărește creșterea gradului de conștientizare a importanței tuturor tipurilor de păduri. În 2019, această sărbătoare a naturii promovează educația la toate nivelurile în ceea ce privește gestionarea durabilă a pădurilor și conservarea biodiversității. Pădurile sănătoase înseamnă comunități sănătoase, reziliente și economii prospere (Sursa: http://www.un.org/en/events/forestsday).

Calendar GEEA 2019

bună dimineața! făgăraș, 25 septembrie 2018

Bună dimineața! – Făgăraș, 25 septembrie 2018

Autor: Vladimir Gologan

Asociația Clubul de Științe GEEA Tecuci vă invită să participați la elaborarea Calendarului GEEA 2019.

Natura ne oferă, ori de câte ori are ocazia, priveliști minunate, fenomene spectaculoase, peisaje încântătoare. Vă invităm să surprindeți aceste momente în imagini fotografice și să le trimiteți pe adresa noastră.

Încercăm astfel să realizăm un calendar alcătuit din poze realizate de voluntari în fiecare lună a anului. Puteți trimite poze pentru o singură lună sau pentru toate lunile. Pozele pot fi realizate oriunde pe planeta Pământ!

Ziua internațională a muntelui

Afiș IMD 2018

Posterul oficial IMD 2018 (Sursa: http://www.fao.org)

11 decembrie a fost declarată Ziua internațională a muntelui în urma unei rezoluții adoptate de Adunarea Generală a ONU, începând cu anul 2003. Astfel, se dorește cunoașterea importanței munților pentru planeta noastră și se încurajează implementarea unor proiecte și parteneriate care să contribuie la dezvoltarea sustenabilă a mediului montan.

Tema propusă pentru anul 2018 este #MunțiiContează, dorindu-se astfel să fie evidențiat rolul deosebit de important pe care îl joacă munții, atât pentru elementele naturale ale mediului, cât și pentru comunitățile de oameni care trăiesc acolo.