Calendar GEEA 2019

bună dimineața! făgăraș, 25 septembrie 2018

Bună dimineața! – Făgăraș, 25 septembrie 2018

Autor: Vladimir Gologan

Asociația Clubul de Științe GEEA Tecuci vă invită să participați la elaborarea Calendarului GEEA 2019.

Natura ne oferă, ori de câte ori are ocazia, priveliști minunate, fenomene spectaculoase, peisaje încântătoare. Vă invităm să surprindeți aceste momente în imagini fotografice și să le trimiteți pe adresa noastră.

Încercăm astfel să realizăm un calendar alcătuit din poze realizate de voluntari în fiecare lună a anului. Puteți trimite poze pentru o singură lună sau pentru toate lunile. Pozele pot fi realizate oriunde pe planeta Pământ!

Ziua internațională a muntelui

Afiș IMD 2018

Posterul oficial IMD 2018 (Sursa: http://www.fao.org)

11 decembrie a fost declarată Ziua internațională a muntelui în urma unei rezoluții adoptate de Adunarea Generală a ONU, începând cu anul 2003. Astfel, se dorește cunoașterea importanței munților pentru planeta noastră și se încurajează implementarea unor proiecte și parteneriate care să contribuie la dezvoltarea sustenabilă a mediului montan.

Tema propusă pentru anul 2018 este #MunțiiContează, dorindu-se astfel să fie evidențiat rolul deosebit de important pe care îl joacă munții, atât pentru elementele naturale ale mediului, cât și pentru comunitățile de oameni care trăiesc acolo.

Continuă lectura

Ziua internațională a zonelor urbane

Urbanizarea – provocarea viitorului
city-990843_1920

Sursa: https://pixabay.com

„Viitorul planetei se găseşte în oraşe, unde oamenii trăiesc mai mult,

dobândesc o educaţie mai bună şi sunt mai productivi”

(Boris Johnson, fost primar al Londrei)

În fiecare an, începând din 1949, pe data de 8 noiembrie este celebrată Ziua internațională a zonelor urbane, la inițiativa prof. univ. Carlos Maria della Paolera (Buenos Aires). Evenimentul, care mai are și alte denumiri -Ziua mondială de planificare a orașelor sau Ziua mondială a urbanismului– are ca principal scop conștientizarea problemelor generate de urbanizare și implementarea unor măsuri de organizare durabilă a spațiului urban.

New York 2

Sursa: https://www.mandarinoriental.com/new-york/manhattan/luxury-hotel

Ziua mondială a alimentației

Copiii și alimentația sănătoasă

Ziua de 16 octombrie  a fost declarată Ziua mondială a alimentației de către Adunarea Generală a ONU, în data de 5 decembrie 1980 și a fost celebrată pentru prima oară în anul 1981. Instituită cu scopul creşterii gradului de conştientizare publică asupra problemelor privind alimentaţia la nivel mondial, Ziua mondială a alimentaţiei prilejuieşte o serie de evenimente organizate pentru a îndeplini cel de-al doilea obiectiv înscris pe Agenda 2030 pentru Dezvoltare Durabilă: eradicarea foametei, asigurarea securităţii alimentare, îmbunătăţirea nutriţiei şi promovarea unei agriculturi durabile.

În România, la data de 16 octombrie, este marcată Ziua naţională a alimentaţiei şi a combaterii risipei alimentare, aceasta fiind instituită prin Legea nr 47/2016.

Ziua mondială a curățeniei

curatenie

Sursa imaginii: https://ziarulunirea.ro

23 septembrie a fost declarată Ziua mondială a curățeniei de către ONU în parteneriat cu organizația Clean Up the World, începând cu anul 1993.

Această zi se dorește a fi o conștientizare și o reamintire a faptului că protejarea mediului înconjurător trebuie să reprezinte un stil de viață, nu doar un eveniment în sine.

Comunitățile locale sunt astfel încurajate astfel să desfășoare diverse activități cu caracter ecologic, de la simple igienizări la proiecte complexe ce vizează protecția, conservarea și ocrotirea mediului.

Expediție în Carpați-2018

MUNȚII FĂGĂRAȘ

39149678_1823191287761425_66768182899113984_n

Foto: Nica Alexandra

Anul 2018 este unul cu semnificații profunde pentru români și România. Este anul centenarului, este anul regăsirii identității noastre, este anul în care, mai mult ca oricând, ar trebui să ne cunoaștem mai bine, să ne respectăm mai mult, să apreciem cât mai mult ceea ce avem. Un element definitoriu pentru spațiul românesc îl constituie Munții Carpați, coloana vertebrală a țării noastre.

Iată de ce noi, cei de la Clubul de Științe GEEA Tecuci, am decis să celebrăm centenarul patriei noastre parcurgând cel mai înalt segment al Carpaților Românești, Munții Făgăraș, escaladarea vârfului Moldoveanu și amplasarea pe acest vârf a unui drapel național personalizat.