Prietenii păsărilor

Foto: Andrei Albert (2018)

1 aprilie marchează cea mai veche sărbătoare din calendarul mediului: Ziua internațională a păsărilor, care celebrează semnarea, în 1906, a Convenției pentru apărarea păsărilor, fiind marcată în cadrul programului UNESCO „Omul și biosfera“.

Pasiunea, dragostea și atașamentul nostru față de aceste superbe și gingașe ființe sunt evidente și de multe ori susținute de acțiuni de protecție a acestora. Cea mai cunoscută dovadă de afecțiune este reprezentată de confecționarea unor căsuțe pentru păsări. Obiceiul, împământenit în rândul ornitologilor din România din perioada interbelică și reluat din 1993, la inițiativa Societății Ornitologice din România, a fost preluat și de noi, cei de la Asociația Clubul de Științe GEEA Tecuci și colaboratorii noștri, începând de anul trecut.

Clima și apa

wmd_2020_web_banner_2

Sursa: https://worldmetday.wmo.int

Ziua mondială a meteorologiei este sărbătorită pe 23 martie, pentru a mrca înființarea, în 1950, a Organizației Mondiale a Meteorologiei. Tema propusă în acest an, Clima și apa, presupune conștientizarea relației simbiotice dintre climă și apă, găsirea unor soluții cât mai potrivite pentru gestionarea durabilă a resurselor hidrice, studierea impacului schimbărilor climatice asupra hidrosferei și asupra mediului terestru în ansamblu.

De ce este importantă apa pentru climă?

Poate cel mai vizibil fenomen de pe planeta noastră, circuitul apei în natură reglează nu numai clima globală, ci și multe alte procese și fenomene ce definesc mediul terestru: răspândirea spațială a formelor de viață, formarea solurilor, modificarea reliefului, activitățile umane.

Apa și schimbările climatice

Apa_3

Design: Pleșa Andreea

Ziua mondială a apei este celebrată pe 22 martie la nivel mondial, la inițiativa ONU, începând cu 1993, având ca principal scop promovarea importanței apei proaspete pentru omenire.

Ziua Mondială a Apei 2020 este despre apă și schimbările climatice  și despre modul în care cele două sunt legate. Campania arată modul în care utilizarea apei va ajuta la reducerea inundațiilor, a secetei, a deficienței de apă și a poluării și va ajuta la lupta împotriva schimbărilor climatice.

Munții și tinerii

Astăzi, 11 decembrie 2019, celebrăm Ziua internațională a munților. De ce? Pentru că iubim muntele, nu doar ca formă de relief, cât mai ales pentru ceea ce înseamnă pentru noi.

Muntele înseamnă măreție, sănătate, puritate, bogăție; muntele trezește în noi pasiuni nebănuite, personifică aspirațiile noastre către o lume mai curată, mai bună; muntele ne apropie cel mai mult de mama natură, ne oferă cele mai multe ocazii de a reflecta, de a filosofa; muntele înseamnă odihnă, relaxare, bucurie, libertate; muntele înseamnă viață!

Tema propusă anul acesta de ONU este Munții contează pentru tineri. Este binecunoscut faptul că munții atrag ca un magnet tinerii; aceștia au ocazia de a se manifesta cât mai liber, de a-și forma și afirma propria personalitate, fără inhibiții, fără limite.

Continuă lectura

Rezultate concurs Munții contează pentru tineri

La concursul de desene Munții contează pentru tineri au participat 29 de elevi de gimnaziu de la 5 unități școlare (Colegiul Național Spiru Haret Tecuci, Școala Gimnazială nr. 1 Barcea, Școala Gimnazială nr. 1 Matca, Școala Gimnazială nr. 1 Poiana și Școala Gimnazială Iorgu Iordan Tecuci) și 9 elevi de liceu de la trei colegii (Colegiul Național Spiru Haret Tecuci, Colegiul Național Calistrat Hogaș Tecuci și Colegiul Național de Agricultură și Economie Tecuci).

Desenele au fost jurizate de doamna Angelica Arion (formator artistic) și doamna Lica Rău (designer artistic).

Urbanizarea – provocarea viitorului

Desen realizat de Guțanu Florentina

Urbanizarea este un proces ireversibil, expresie a evoluției societății umane, având adânci implicații sociale, economice și ecologice asupra mediului terestru. Urbanizare înseamnă nu doar schimbarea structurii și funcționalității așezărilor umane, ci și modificări fundamentale în ceea ce privește comportamentul uman, stilul de viață, atitudinea față de natură, față de semeni. Urbanizarea ne provoacă să adoptăm o filozofie a vieții total diferită de cea a părinților sau bunicilor noștri „de la țară“.

Astăzi, 8 noiembrie 2019, se împlinesc 70 de ani de când este celebrată Ziua internațională a zonelor urbane sau Ziua mondială a urbanismului. În cinstea acestui eveniment, am decis să realizăm un proiect de o zi dedicat orașelor și orășenilor.

Prin intermediul acestui proiect am încercat să răspundem la unele întrebări:

• Cine și, mai ales, ce suntem noi, orășenii? Suntem rezultatul unei societăți consumatoriste, rotițele unui aparat socio-economic de producție, sau suntem consecința firească a evoluției tehnologice a omenirii? Sau suntem și una și alta și chiar mai mult decât atât?
  • Ne place sau nu ceea ce suntem? Ce avantaje și ce neajunsuri are acest mediu urban și ce putem face noi pentru acesta?
  • Ce presupune diversitatea urbană? Ce ne deosebește, ce ne apropie?