Urbanizarea – provocarea viitorului

Desen realizat de Guțanu Florentina

Urbanizarea este un proces ireversibil, expresie a evoluției societății umane, având adânci implicații sociale, economice și ecologice asupra mediului terestru. Urbanizare înseamnă nu doar schimbarea structurii și funcționalității așezărilor umane, ci și modificări fundamentale în ceea ce privește comportamentul uman, stilul de viață, atitudinea față de natură, față de semeni. Urbanizarea ne provoacă să adoptăm o filozofie a vieții total diferită de cea a părinților sau bunicilor noștri „de la țară“.

Astăzi, 8 noiembrie 2019, se împlinesc 70 de ani de când este celebrată Ziua internațională a zonelor urbane sau Ziua mondială a urbanismului. În cinstea acestui eveniment, am decis să realizăm un proiect de o zi dedicat orașelor și orășenilor.

Prin intermediul acestui proiect am încercat să răspundem la unele întrebări:

• Cine și, mai ales, ce suntem noi, orășenii? Suntem rezultatul unei societăți consumatoriste, rotițele unui aparat socio-economic de producție, sau suntem consecința firească a evoluției tehnologice a omenirii? Sau suntem și una și alta și chiar mai mult decât atât?
  • Ne place sau nu ceea ce suntem? Ce avantaje și ce neajunsuri are acest mediu urban și ce putem face noi pentru acesta?
  • Ce presupune diversitatea urbană? Ce ne deosebește, ce ne apropie?

Activitatea, care s-a desfășurat la Sala STUDIO a Casei de Cultură Tecuci, a avut următoarele momente:

• Urbanizarea – detalii despre urbanizare și rolul ei în edificarea societății actuale; a prezentat domnul profesor Voinea Dumitru

Foto: Nechifor Minola

• Superlative urbane (prezentare PPT); elevele Costin Bianca și Vișan Beatrice (CN „Calistrat Hogaș“ Tecuci, profesor coordonator Goia Iuliana)

Foto: Voinea Dumitru

• Evoluția peisajului urban tecucean (prezentare PPT); eleva Nechifor Minola (CN „Spiru Haret“ Tecuci, profesor coordonator Voinea Dumitru)
  • Dinamica teritorială a orașului Tecuci (prezentare PPT); elevele Olaru Mădălina și Sandu Sara (CN „Calistrat Hogaș“ Tecuci, profesor coordonator Goia Iuliana)
  • Tecuci – orașul meu – prezentarea unor machete ale peisajului urban tecucean, realizate de elevi ai Școlii Gimnaziale „Iorgu Iordan“ Tecuci, coordonator prof. dr. Stănilă Cristian;

Foto: Nechifor Minola

• Diversitatea urbană din România – filme informative despre câteva orașe ale României; prezentări realizate de elevele Boca Mara Ioana, Dinu Cristina Maria (Școala Comercială Superioară „Nicolae Kretzulescu“ București, profesori coordonatori Cristea Ruxandra și Moise Luminița), Cristian Andreea, Neamțu Crina ( CN „Emil Botta“ Adjud, profesor coordonator Galan Gheorghiță), Anghel Maria și Velea Mara Diana (CN„Vasile Alecsandri“ Galați, profesor coordonator Enică Smaranda)

Foto: Voinea Dumitru

• Orașul viitorului , prezentare realizată de elevii Bolun Marcel și Cîlțea Maria (Școala Comercială Superioară „Nicolae Kretzulescu“ București, profesori coordonatori Dîrloman Gabriela și Moise Luminița)

Foto: Voinea Dumitru

• Expoziție de desene: Orașul meu ideal; desenele au fost realizate de elevi de la CN„Emil Botta“ Adjud și CN „Spiru Haret“ Tecuci

Foto: Voinea Dumitru

Am dorit să prezentăm acest eveniment în semn de respect față de toți elevii și profesorii care au pus suflet și pasiune în ceea ce au făcut, pentru că lor le pasă de orașul în care trăiesc. Pe voi, cititorii care au avut răbdarea să urmărească acest articol până la capăt, vă provocăm la un exercițiu: luați unul din punctele de mai sus și aplicați-l ca studiu de caz pentru orașul în care trăiți. Fiți cetățeni responsabili și puneți în practică tot ceea ce credeți că e bine pentru urbea voastră. Nu uitați: omul sfințește locul!

Desen realizat de Negruț Beatrice

Prof. Voinea Dumitru